Fuji Electric GYS201D5-RB2 Servo Motor
Certification: CE UL cURus E360421
Model Number: GYS201D5-RB2
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 piece
Packaging Details: Carton packaging, 30*30*25cm
Shipping Terms:
DHL, FedEx, UPS‌, TNT
Shipping Terms:
DHL, FedEx, UPS‌, TNT
Warranty:
1 Year
Description
 Product Specifications & Usage
Product Specifications
Parameter Value
Model GYS201D5-RB2
Rated Output 0.2 kW
Rated Speed 3000 RPM
Rated Torque 0.63 Nm
Voltage 200 V (3-phase)
Current 1.3 A
Flange Dimensions (L x W) 107.5 mm x 77.5 mm
Shaft Diameter 14 mm
Shaft Length 25 mm
Mass 1.2 kg
Brake Type With brake
Mounting Type Face mount
Environmental Protection IP65 (dust and water-resistant)
Insulation Class Class B
Usage & Applications
  • Efficient Power Use: Operating at 200 V with a current of 1.3 A, the motor is designed for energy efficiency, ensuring optimal performance without unnecessary power consumption.