Fuji Electric GYS201D5-RC2 Servo Motor
Certification: CE UL cURus E360421
Model Number: GYS201D5-RC2
Description
Parameter Value
Model GYS201D5-RC2
Rated Output 0.2 kW
Rated Speed 3000 RPM
Rated Torque 0.63 Nm
Voltage 200 V (3-phase)
Current 1.3 A
Flange Dimensions (L x W) 107.5 mm x 77.5 mm
Shaft Diameter 14 mm
Shaft Length 25 mm
Mass 1.2 kg
Brake Type Without brake
Insulation Class Class B
Usage & Applications
  • Energy Efficiency: The GYS201D5-RC2 operates at a nominal current of 1.3 A, which ensures efficient power usage, reducing operational costs while maintaining consistent output and performance in automated systems.