Fuji Electric GYS201D7-EC2 Servo Motor
Certification: CE UL cURus E360421
Model Number: GYS201D7-EC2
Description
Parameter Value
Model GYS201D7-EC2
Rated Output 0.2 kW
Rated Speed 3000 RPM
Rated Torque 0.63 Nm
Voltage 200 V (3-phase)
Current 1.3 A
Flange Dimensions (L x W) 107.5 mm x 77.5 mm
Shaft Diameter 14 mm
Shaft Length 25 mm
Mass 1.2 kg
Brake Type Without brake
Insulation Class Class B
Usage & Applications
  • High-Speed and Precision: With a maximum speed of 3000 RPM and a stable torque output of 0.63 Nm, this motor is suitable for applications requiring rapid movements and precise control.
  • Energy Efficient: The motor operates efficiently with a 1.3 A current, making it an energy-efficient option for systems where power consumption needs to be minimized.