Fuji Electric GYS201DC1-CA Servo Motor 200W without Brake for Automation
Certification: CE UL cURus E360421
Model Number: GYS201DC1-CA
Description
Parameter Value
Model GYS201DC1-CA
Rated Output 0.2 kW
Rated Speed 3000 RPM
Rated Torque 0.63 Nm
Voltage 200 V (3-phase)
Current 1.3 A
Flange Dimensions (L x W) 107.5 mm x 77.5 mm
Shaft Diameter 14 mm
Shaft Length 25 mm
Mass 1.2 kg
Brake Type Without brake
Insulation Class Class B
Features & Performance
  3. Energy Efficiency: Operating with a current of 1.3 A, the motor is energy-efficient, making it an excellent choice for operations that need consistent power without high energy costs. The compact design and high output make it ideal for applications where space and power efficiency are critical.
Applications
Conclusion
Fuji Electric GYS201DC1-CA Servo Motor 200W without Brake for Automation 0