X20AI8321 B&R X20 System Analog Current Input Slice Module Differential input Type
Product Details
Place of Origin: Austira
Brand Name: B&R
Model Number: X20AI8321
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 piece
Packaging Details: 10*6*1.5 CM
Highlight:
Brand:
B&R
Power Consumption:
0.01 W
Internal I/O:
1.37 W (Rev. ≥D0), 1.24 W (Rev.
Permissible Contact Load:
Typ. 3.75 MA
Protection:
IP20
Temperature:
-25 To 60°C
Type:
IO Module
Weight:
15g
Brand:
B&R
Power Consumption:
0.01 W
Internal I/O:
Permissible Contact Load:
Typ. 3.75 MA
Protection:
IP20
Temperature:
-25 To 60°C
Type:
IO Module
Weight:
15g
Description
X20AI8321
 Mandatory accessories is bus modules x20bm11, x20bm15 and terminal blocks X20TB1F.
Product information description
The module is equipped with 8 inputs with 12-bit digital converter resolution. It is possible to select between the two current ranges 0 to 20 mA and 4 to 20 mA.
  • Input 0 to 20 mA / 4 to 20 mA
    Input type Differential input
    Digital converter resolution 12-bit
    Conversion time 1 ms for all inputs
    Output format
    Data type INT
    Current INT 0x0000 - 0x7FFF / 1 LSB = 0x0008 = 4.883 µA
    Load <300 Ω
    Input protection Protection against wiring with supply voltage
    Reverse polarity protection Yes
Common-mode rejection
DC 70 dB
50 Hz 70 dB
Common-mode range ±12 V
Crosstalk between channels -70 dB
Nonlinearity <0.05%
Insulation voltage between channel and bus 500 VDC, 1 min